Hore

Blog

Slony nemusia byť len v porceláne, ale aj v zasadačke či obývačke

Slony nemusia byť len v porceláne, ale aj v zasadačke či obývačke

Predstavte si, že každá téma, ktorú nedokážete v tíme , rodine, vo vzťahu  komunikovať druhej strane, spôsobí to, že sa táto téma premení na slona. Ten vstúpi do kancelárie, zasadačky, či bytu. Najskôr je to len mláďatko, ktoré však postupne rastie, tak ako sa z dôležitého nevypovedaného stáva tabu téma, o ktorej sa nehovorí (inšpirácia z Challenging Coachingu, John Blakey).

Tabu témy môžu byť rozmanité; od toho, že  manažér ospravedlňuje členovi tímu veci, ktoré by nikomu inému v tíme neprešli, až po problematickú osobnú hygienu kolegu. Kým obsah tém je rôzny, ich dopad na fungovanie tímu je rovnaké. Energia, ktorá by sa produktívne mohla investovať do vecí dôležitých pre rast a výkonnosť tímu sa spotrebováva neefektívne, na efektívne obchádzanie slona.

Keď je tých slonov v miestnosti viac, tak máme čo robiť, aby sme pri pohybe do nich nenarazili a nerozzúrili ich. Navyše ešte platí, že ak sa nehovorí o istých veciach, postupne nehovoríme o mnohých iných dôležitých veciach a namiesto výkonu a angažovanosti rastie frustrácia.

Preto ani neprekvapuje, že téma ako urobiť férovú otvorenú komunikáciu súčasťou firemnej či tímovej kultúry  silno rezonuje u manažérov, majiteľov spoločností či HR. Tento aspekt firemnej kultúry je pre dlhodobý rast a úspech firmy tak podstatný, že bez nej ani nemá zmysel hovoriť o zavádzaní koučovacej kultúry.

Z vlastnej skúsenosti i zo skúsenosti tímov, s ktorými sme na kultúre otvorenej komunikácie pracovali viem, že otvorenosť prináša uvoľnenie energie, posilnenie kreativity a motivácie. Vyžaduje to však odvahu: Dokonca sa veci môžu vykryštalizovať tak, že niekto z tímu radšej tím, ktorý začne otvorene komunikovať, opustí. Vždy je to však lepšia a produktívnejšia cesta ako zapĺňať miestnosť slonmi, medzi ktorými sa ťažko pohybuje. A viete si predstaviť ten vzduch?  A aby som nezabudla, bonusom navyše pre každého člena tímu je akcelerácia osobnej a manažérskej zrelosti a možno na prvý pohľad paradoxne, aj sebavedomia.  

 

Zaujíma vás, ako budovať otvorenú komunikáciu v tíme?

Objavte tajomstvá budovania otvorenej komunikácie vo vašom tíme a organizácii. V najnovšom e-booku nájdete plno praktických tipov, ktoré viete použiť hneď a zlepšiť tak komunikáciu vo vašej organizácii.

Stiahnite si e-book zdarma

Zdieľajte článok na sociálnych sieťiach